SCM player skins kultywowanie folkloru łowickiego: Aktualności - wydarzenia kulturalne

Aktualności - wydarzenia kulturalne

1 Dożynki i Biesiada Łowicka

 W niedzielę 30 sierpnia 2015 r. odbyły się Dożynki Wojewódzkie połączone z XVI Biesiadą Łowicką w Skansenie w Maurzycach, w których przez cały dzień udział wzięło ponad 20 tys. gości. Jest to rekordowa frekwencja w historii organizowanych Biesiad Łowickich.











2 III Łowickie Żniwa


 W dniu 26 lipca 2015 r. w Skansenie w Maurzycach odbyły się III Łowickie Żniwa, organizowane przez Powiat Łowicki, Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej i Muzeum w Łowiczu. 


Łowickie Żniwa są imprezą cykliczną, wpisaną na stałe do kalendarza imprez kulturalnych Powiatu Łowickiego o charakterze kulturalno-promocyjnym, której nieodłącznym elementem jest prezentacja dawnego tradycyjnego obrzędu żniwnego.





Wśród wielu gości w obrzędzie żniwnym uczesniczyli m.in. senator RP Przemysław Błaszczyk, poseł na Sejm RP Artur Dunin, wicemarszałek województwa łódzkiego Paweł Bejda, przedstawicielka Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Iwona Korczak, Maksymilian Celeda – doradca Ministra Kultury, Witold Wierzbiński – Dyrektor Departamentu Promocji w Agencji Rynku Rolnego, Cezary Dzierżek – Wiceprezes WFOŚiGW.




Koła Gospodyń Wiejskich z gmin powiatu łowickiego zaprezentowały stoiska z potrawami regionalnymi przygotowywanymi wg tradycyjnych receptur. W tym roku KGW brały udział w konkursie pn. „Najlepsze żniwne ciasto”, a nagrodami były grille gazowe.



Nagrodzono także laureatów nagrody Łowicka Róża 2015 – w kategorii twórczość artystyczna Genowefę Miazek i w kategorii upowszechnianie kultury Stanisława Wróbla. Ustanowienie Nagrody „Łowicka Róża” ma na celu uhonorowanie i promowanie dorobku kulturowego powiatu łowickiego oraz zaktywizowanie społeczności do działań w szeroko pojętych dziedzinach kultury. Nagroda jest wyrazem szczególnego wyróżnienia znaczących osiągnięć w twórczości artystycznej, upowszechnianiu działalności kulturalnej oraz ochrony dóbr kultury.



III Łowickim Żniwom tradycyjnie towarzyszyły występy zespołów ludowych z regionu łowickiego w tym występ ZPiT "Blichowiacy" oraz Zespołu Śpiewaczego "Ksinzoki". Na scenie pod strzechą wystąpił także zespół "The Thrill", a na zakończenie imprezy był występ zespołu "LESIOKI".




3 "Łowicki strój ludowy - Tradycja żywa. Działania interdyscyplinarne"


We wtorek 1 grudnia 2015 r. w Muzeum w Łowiczu odbyło się podsumowanie projektu "Łowicki strój ludowy - Tradycja żywa. Działania interdyscyplinarne", który otrzymał dofinansowanie MKIDN.

Uroczystość rozpoczęła się oficjalnym rozstrzygnięciem konkursu plastyczno - fotograficznego „Tylko mój -  regionalny strój” i wręczeniem nagród, zaprezentowana została także internetowa baza fotografii stroju łowickiego.



Następnie odbyło się otwarcie wystawy planszowej ze zbiorów Muzeum w Łowiczu: "Łowicki strój ludowy - tradycja żywa" oraz wystawy prac nagrodzonych w konkursie "Tylko mój - regionalny strój".



Ekspozycje będzie można oglądać do 24 stycznia 2016 r.



4 "Poznaj zakaMARKI Łowickie"

30.10.2015 r. w siedzibie Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej odbyło się spotkanie z cyklu "Poznaj zakaMARKI Łowickie", które jest kontynuacją promocji powiatowego kalendarza planszowego na 2015 rok.



Działalność swoich instytucji przybliżyli nam laureaci nagrody Marki Regionalnej ŁOWICKIE, którzy w powiatowym kalendarzu zajmowali miejsce w miesiącu sierpniu i październiku: Izabela Rucińska – redaktor naczelna kwartalnika krajoznawczego "Wędrownik", Zbigniew Frączyk – dyrektor Biura Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego oraz dyrektor Centrum Fotografii Krajoznawczej Andrzej Danowski.



Podczas spotkania zaprezentowana została wspomniana podczas wrześniowej sesji rady powiatu łowickiego niespodzianka. Dyrektor ROTWŁ przekazał pierwszy unikatowy przewodnik po Polsce wydany przez Japończyków. Co ciekawe, Łowicz wraz Muzeum w Łowiczu, Skansenem w Maurzycach, Sromowem oraz warsztatami z twórcami ludowymi wskazane zostały jako jedyne atrakcje z województwa łódzkiego. Miejsca te wywołują niezwykłe zainteresowanie wśród turystów z Kraju Kwitnącej Wiśni.



O komentarz dotyczący kulis powstania przewodnika dyrektor CKTiPZŁ Katarzyna Słoma poprosiła Mariusza Łatę – dyrektora Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Tokio.



 Dyrektor ZOPOT zapowiedział także swoją wizytę w Polsce w połowie listopada br., podczas której spotka się z przedstawicielami województwa łódzkiego. Planowana wizyta związana będzie z planowaną podróżą studyjną, podczas której japońscy touroperatorzy poznają atrakcje turystyczne województwa łódzkiego. Jeżeli dojdzie do realizacji tej podróży to z całą pewnością odwiedzą także Łowicz.



5  XV Biesiada Łowicka



 Tradycyjnie już, na koniec wakacji odbyła się Biesiada Łowicka. Impreza, którą zorganizowano w Skansenie w Maurzycach, rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w zabytkowym kościele. Pomimo obfitych opadów deszczu odwiedzający nie zawiedli, a parking przy skansenie wypełnił się po brzegi.
Dla odwiedzających i zaproszonych gości organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Program biesiady rozpoczął się od przywitania gości przez starostę łowickiego Krzysztofa Figata, a następnie na małej scenie pojawił się Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie”, który zaprezentował obrzęd tradycyjnego wesela łowickiego. Kolejnym punktem programu był występ Krystyny Giżowskiej znanej m.in. z utworu „Złote Obrączki”. Wokalistkę przyjęto z wielkim entuzjazmem, a publiczność pomagała artystce w wykonywaniu swoich największych utworów.
Bardzo ważny momentem podczas biesiady było wręczenie nagrody „Łowickiej Róży” oraz nagród im. Władysława Grabskiego. "Łowicką Różę" w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania działalności kulturalnej oraz ochrony dóbr kultury otrzymał skrzypek Józef Kossowski. Laureat jest członkiem Folklorystycznego Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki”, występuje także z zespołem "Masovia", a w przeszłości współpracował m.in. z „Boczkami Chełmońskimi”, „Koderkami” czy „Blichowiakami”.



Nagrodę im. Władysława Grabskiego w kategorii rozwój społeczeństwa obywatelskiego otrzymał Jakub Pierzankowski - były redaktor portalu lowicz24. W kategorii rozwój przedsiębiorczości nagrodę im. Wł. Grabskiego odebrała łowicka firma „Budowa” prężnie działająca na lokalnym rynku.



Wręczono także odznaczenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi „Zasłużony dla rolnictwa”. Odznaczenia z rąk wicewojewody łódzkiego Pawła Bejdy otrzymali: Edward Chądzyński, Kazimierz Cytryński, Jan Gapiński, Krzysztof Górski, Jerzy Kowalczyk, Zdzisław Łukaszewski, Stanisław Madanowski, Ryszard Malesa, Andrzej Marat, Józef Polak oraz Józef Żabka.
Podczas imprezy w skansenie można było zobaczyć liczne stoiska lokalnych twórców ludowych prezentujących swoje rękodzieło, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich oraz łowickie szkoły ponadgimnazjalne ZSP 2 i ZSP 3. Koła Gospodyń Wiejskich z szczęściu gmin oraz szkoły ponadgimnazjalne ZSP 2 i ZSP 3 zostały nagrodzone za udział w konkursie na najlepszą potrawę z mleka.



Podobnie jak w latach ubiegłych twórczynie ludowe brały udział w biciu rekordu. Znane wycinankarki z regionu łowickiego wykonały największą łowicką wycinankę „tasiemkę” o imponujących wymiarach 280 cm x 80 cm. Rekordową wycinankę wykonaną przez:  Danutę Wojdę, Henrykę Lus, Grażynę Gładką, Stefanię Borkowską, Marię Stachnal oraz Helenę Miazek można zobaczyć w siedzibie Informacji Turystycznej Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej znajdującej się na Starym Rynku. Program na małej scenie zamknęła młodzież z Polski, Włoch i Turcji w ramach projektu „We are different, but we are European”, oraz chór Klubu Seniora „Radość”.



Na dużej scenie ustawionej na łace za zabytkowym wiatrakiem wystąpił łowicki zespół muzyczny „Dzień Zapłaty” prezentując swój własny repertuar, a gwiazdą wieczoru był zespół Feel z liderem Piotrem Kupichą, który wykonał swoje największe przeboje m.in. „A gdy jest już ciemno”, „Pokaż na co cię stać”, „Jak anioła głos”.

Rafał Kiełkiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz